ISOFRUIT

arrow-down

Poradna

Pitný režim sportovců

Význam vody pro život není nutné připomínat. Voda je součástí každého orgánu a potřebná pro každou funkci našeho těla. Podílí se na transportu základních živin, jako jsou vitamíny, minerály a další tělu prospěšné látky. Je nutná pro odplavování škodlivin z těla, vyvažuje v organismu elektrolyty, které pomáhají regulovat tělesnou teplotu a krevní tlak.

Proč je důležitý pitný režim

Organismus obsahuje až 75 % vody, této hodnoty však málo kdo dosahuje. Denní výdej vody se pohybuje kolem 2 až 3 litrů, při nadměrném pocení může být i vyšší. To se týká především sportovců, ale i osob jinak fyzicky aktivních. Při ztrátě vody je nutné počítat i se ztrátou minerálů a stopových prvků. Správný pitný režim by měl vyvážit nejen ztrátu tekutin, ale také elektrolytů. Vedle vody, čaje či minerálních vod jsou vhodnou součástí pitného režimu aktivních lidí a sportovců také iontové nápoje.

Nápoje pro sportovce

Sportující většinou nestačí doplňovat tekutiny v průběhu aktivity a jsou tak náchylnější k dehydrataci, která se projevuje zvýšením tělesné teploty, bolestmi hlavy, předčasnou únavou či svalovými křečemi, tělo přitom ztrácí vodu ještě předtím, než sportovec pocítí žízeň. Iontové nápoje by určitě neměly chybět tam, kde fyzická aktivita trvá déle než 30 minut, prakticky nepostradatelné jsou při zátěži překračující 60 minut. Aktivitou, která si iontové nápoje vyžaduje, je jakákoli namáhavá činnost, tedy nejen sportování.

Jaký iontový nápoj zvolit?

Iontové nápoje jsou určené k náhradě ztracených tělních tekutin, dodání vybraných minerálních látek, podpoře regenerace a přirozené energizaci organismu. Podle osmolality, tedy koncentrace iontů, dělíme iontové nápoje na hypotonické, hypertonické a izotonické.

Hypotonické nápoje (osmolalita rovna nebo menší než 250 mOsmol/kg) Slouží k doplnění vody. Používat je můžeme nejen v průběhu dne, ale i při sportovní aktivitě. Nápoje hypotonické můžeme používat i pro zavodňování před sportovní aktivitou, cca 60–90 min před sportovní aktivitou v množství cca 250 ml za 15 minut.

Hypertonické (osmolalita rovna nebo větší než 340 mOsmol/kg) Slouží k doplnění nejen tekutin, ale zejména celé řady látek po sportovním výkonu, v regenerační fázi. Z tohoto důvodu obsahují vyšší množství vitamínů, minerálů, stopových prvků, sacharidů, bílkovin a dalších látek.

Izotonické nápoje (osmolalita rovna přibližně 290 ± 15 mOsmol/kg) Používají se zejména pro doplnění energie a nezbytných iontů v průběhu sportovní aktivity i po výkonu. Tato aktivita by svojí délkou měla překročit 45 min a více. Nápoje se doporučují v množství přibližně 200–400 ml za hodinu.

Minerální látky v nápojích pro sportovce

Sportovní nápoj by měl obsahovat především minerální látky, které ztrácíme potem během výkonu. Mezi nevýznamnější patří sodík, draslík, hořčík.

 • Sodík má největší zastoupení v potu, jeho nedostatek v těle – hyponatrémie (pokles koncentrace sodíku v extracelulární tekutině) představuje vysoké riziko u sportovců. Pokud nápoj obsahuje (mimo jiné látky) sodík, rehydratace je rychlejší. Rehydratační rychlost je největší u izotonických nápojů.
 • Draslík hraje synergickou roli se sodíkem. Draslík přispívá k normální činnosti nervové soustavy, svalů a k udržení normálního krevního tlaku.
 • Doplňování hořčíku je neméně důležité. I když pot neobsahuje právě mnoho této minerální látky, jeho nedostatek je mnohem častější. Hořčík přispívá k elektrolytické rovnováze, ke snížení míry únavy a vyčerpání, k normální činnosti svalů a nervové soustavy.

Isofruit se řadí do skupiny izotonických nápojů, které přispívají k udržení výkonnosti a zvyšují vstřebávání vody při intenzivní vytrvalostní fyzické aktivitě. Správně nastavený pitný režim je zásadní pro udržení výkonu během jakékoli fyzické aktivity, nejen při sportu. Isofruit dodá organismu tekutiny, energii a správnou kombinaci minerálů a vitamínů.

Každé dítě by mělo sportovat

Láska ke sportu je během na dlouhou trať. Vztah se začíná utvářet již v útlém věku, kdy je pro dítě pohyb zcela přirozený. Svou nepostradatelnou úlohu zde hrají rodiče nebo sourozenci, kteří jsou především vzorem, dokáží malého sportovce namotivovat a ukázat mu, že sport může být i zábava. Jakému konkrétnímu sportu se dítě bude věnovat, ukáže až čas. Důležité je vybudovat pozitivní postoj k pohybu a obecně zdravému životnímu stylu, sportovní disciplínu si pak dítě vybere samo.

Motivace dětí k pohybu

Pohyb je pro děti nejen skvělou zábavou, ale také užitečným pomocníkem v jejich vývoji. Rozvíjí motoriku, pomáhá vybít přebytečnou energii, přispívá ke správné koordinaci, růstu kostry i svalů. Pomáhá i formování osobnosti a učí děti pravidlům.

Pravidelný sport je tělu prospěšný a zvyšuje obranyschopnost organismu i tělesnou výkonnost. Naopak nedostatek přirozeného pohybu vede již u nejmenších dětí k nesprávnému držení těla, ke špatným pohybovým stereotypům. Děti, které nejsou k pohybu vedeny, bývají nemotorné, mají sklon k obezitě a často trpí sníženou imunitou.

Vhodné je seznamovat děti se sportem již od raného věku. Sport by se měl stát nedílnou součástí života. Stačí zařadit pohyb do každodenního programu, například formou procházky či pohybových her. Důležité je uvědomit si, ž se malé děti učí hlavně nápodobou, jako rodič jsme jim největším vzorem. Proto je ideální společné sportování rodičů s dětmi.

Jakmile dítě přichází do věku, kdy je dostatečně rozumově vyzrálé, tedy schopné a ochotné účastnit se řízené aktivity, je na čase jej zapsat do sportovního kroužku. Většinou se doporučuje kolem šestého roku. Sportovní kroužek ale od začátku nesmí být zaměřen na výkon. Jeho smyslem je naučit dítě pravidelně se hýbat a utvořit si k pohybu pozitivní vztah.

Jaké aktivity jsou vhodné a v jakém věku

Od 2 do 3 let

Děti začínají zvládat mnoho základních pohybů – běhání, chytání, skákání, ale jsou ještě příliš mladé na nějaké organizované sportování. V tomto věku bychom jim měli dopřát dostatek prostoru pro běhání a chození, skákání, lezení na dětském hřišti, můžeme zařadit hry ve vodě pod dohledem nebo se zapojit do cvičení vedených odborníky na pohyb malých dětí.

Od 4 do 6 let

V předškolním věku je denní potřeba pohybu 7 hodin. Jsou vyplněny převážně hrou, zařazujeme nejrůznější dětské pohybové hry a tanec, skákání přes švihadlo, házení a chytání míče, jízdu na tříkolce nebo kole. Výběr konkrétního sportu pak nejčastěji přichází s nástupem na základní školu. Vhodným sportem pro začínající sportovce je atletika, která je základem ostatních sportů.

Od 7 do 10 let

V mladším školním věku se denní potřeba sportu pohybuje kolem 6 hodin. Děti už dokáží cíleně trénovat. Vhodné jsou sporty jako gymnastika, plavání, fotbal, hokej nebo tenis. I v tomto věku by měla převažovat všestrannost pohybových aktivit. Jednostranné zatížení by mohlo negativně ovlivnit fyzický vývoj dítěte.

10 let a více

U starších dětí klesá denní potřeba pohybové aktivity, střední školní (11–13 let) 5 hodin, starší školní (14–15 let) 4 hodiny a v období adolescence (16–18 let) 3 hodiny. Po sportovcích v tomto věku se již vyžaduje určitá fyzická náročnost, koordinace a rychlost. Jednostrannost sportu již není překážkou. Vhodné jsou také kolektivní sporty.

Správná strava a pitný režim u sportujících dětí

Děti a dospívající věnující se aktivně sportu mají vyšší potřebu energie. Základem je vyvážený jídelníček. Správný příjem bílkovin je u dětí, které rostou a jejich tělo se vyvíjí, zcela nezbytný.

 • Bílkoviny by měly pokrývat 15–20 % energetického příjmu. Vhodnými zdroji jsou maso a mléčné výroby. Pro rychlejší regeneraci svalů po sportu mohou děti dostávat i druhou večeři.
 • Sacharidy by měly tvořit asi 60 % energetického příjmu, vhodným zdrojem jsou ovoce a zelenina, rýže, brambory, těstoviny, celozrnné pečivo.
 • Také tuky tvoří důležitou složku jídelníčku, neměly by přesáhnout 30 % denního energetického příjmu. Převažovat by měly zdroje rostlinné nad živočišnými.

Pitný režim

Je nezbytný u každého sportovce, o to více to platí pro sportující děti. Spíše než sladké nápoje zařazujeme obyčejnou vodu, ovocné čaje a šťávy nebo ředěné neslazené džusy. Děti často nepociťují žízeň, přísun tekutin by proto měl být pravidelný a v dostatečné výši odpovídající jejich potřebám.

Obecně platí pravidla:

 • 4–7 let / 75 ml x váha dítěte za den
 • 7–10 let / 60 ml x váha dítěte za den
 • 10–13 let / 50 ml x váha dítěte za den
 • 13–19 let / 40 ml x váha dítěte za den

Sportovní nápoje u dětí

Iontové nápoje přispívají k udržení výkonnosti při delším vytrvalostním fyzickém výkonu a zvyšují vstřebávání vody během fyzického výkonu. U sportujících dětí není jejich zařazení do pitného režimu nutné a sportovní nápoje mohou být nahrazeny porcí ovoce. Výjimku tvoří intenzivně sportující děti a dospívající, kteří přirozenou stravou nedokáží pokrýt příjem všech potřebných látek. Izotonický nápoj Isofruit je vhodný pro děti od 6 let, a to v dávkování 1 balení (0,5 l nápoje) za den.

Sportujeme na plný výkon

Součástí tréninku každého sportovce je nejen fyzická příprava, ale také výživa a správná hydratace – pitný režim, který zásadně ovlivňuje výkon. Dostatečný přísun tekutin je nezbytný po celý rok. Dehydratace totiž nepřichází pouze během letních dní, ale může nastat také při sportování v chladném počasí.

Náš organismus denně spotřebuje na fungování základních životních funkcí 2,5 litru tekutin, dýcháním a kůží ztrácí asi 700 ml a 1,5 litru tekutin vyloučí. Dostatek tekutin má zásadní vliv na správnou látkovou výměnu, dobrou funkci ledvin, krevního oběhu, umožňuje našemu organismu pracovat na plný výkon.

V zimě přijímáme obvykle méně tekutin než v létě. Pocit žízně nebývá tak intenzivní. Právě proto bychom při intenzivním sportování měli myslet na dostatečný pitný režim. Počínající dehydratace snižuje výkonnost až o polovinu a pokročilejší stavy ohrožují naše zdraví.

Zásady hydratace organismu

 • Při běžném režimu doplňujeme tělu 2 až 3 litry tekutin denně, při zvýšené fyzické námaze a sportování příjem tekutin zvýšit.
 • Tekutiny je vhodné přijímat v malých dávkách, průběžně během celého dne. Každou půl hodinu až hodinu vypít asi 2 dcl tekutin.
 • Doplnit tekutiny alespoň hodinu před fyzickou aktivitou či sportovní zátěží, během výkonu samotné aktivity nepřijímat tekutiny najednou.
 • Pozor na příliš horké i chladné nápoje, způsobují teplotní šoky a poškozují sliznice. Ideální teplota nápoje je kolem 20°C.
 • Silný černý čaj, káva, alkoholické nápoje se do pitného režimu nepočítají, protože působí na organismus močopudně.
 • Mléko a mléčné výrobky jsou potravinou, ne tekutinou, do pitného režimu se také nepočítají.
 • Nečekat na pocit žízně a pít pravidelně, jedině tak je možné předcházet dehydrataci.

Jak poznat dehydrataci organismu?

Dehydratace nastává při nadměrném úbytku tekutin v těle. Vnitřní rovnováha v organismu je narušená, což má dle míry odvodnění za následek celou škálu nepříjemných fyzických symptomů.

 • 1 % dehydratace způsobí zvýšenou tělesnou teplotu
 • 2 % přichází pocit žízně
 • 3 % zhoršení výkonnosti
 • 5 % třes, křeče, nevolnost, zhoršení výkonu až 30 %
 • 6–10 % vyčerpání, závratě, bolest hlavy, sucho v ústech, únava
 • Více než 10 % úpal, halucinace, nateklý jazyk, horečka, vratká chůze

Pocením odchází z těla i velké množství potřebných minerálů, jako jsou draslík, chlór, sodík a hořčík, které je nutné tělu doplnit. Proto aktivní lidé a sportovci zařazují do pitného režimu také iontové nápoje, které dodají tělu potřebné látky, a tím pádem i energii.

Pitný režim před výkonem

Dostatečná hydratace je pro optimální výkon klíčová. S doplňováním tekutin začínáme před vlastní sportovní aktivitou. Dvě až tři hodiny před výkonem doplníme 400–600 ml tekutin, asi 30 minut před aktivitou 200–300 ml tekutin. Nápoje by měly obsahovat elektrolyty, hlavně NaCl a také malé množství sacharidů. Před začátkem tréninku už nepijeme.

Pitný režim během výkonu

Při fyzické aktivitě trvající déle než 45 min. je důležité tekutiny v průběhu cvičení doplňovat. Pít můžeme vodu nebo izotonické iontové nápoje. Při vytrvalostních aktivitách nad 120 minut je důležité přijímat také sacharidy. Tekutiny při běžném tréninku nebo nenáročném závodě přijímáme v maximálním množství 0,5 l za hodinu. Při náročnějších trénincích je možné pitný režim individuálně navýšit a zařadit iontové nápoje, které přispívají k udržení výkonnosti při delším vytrvalostním fyzickém výkonu a zvyšují vstřebávání vody během fyzického výkonu.

Pitný režim po výkonu

Po výkonu doplňujeme tělu nejen vodu, ale také ztracenou energii. Doporučené množství je min. 500 ml tekutiny. Po běžném tréninku je vhodná kombinace vody a ovoce.

Rok běžce – Jiří Hess

Představujeme ambasadora ISOFRUIT – Jiřího Hesse, aktivního sportovce, úspěšného běžce.

Jakým sportům se věnujete?

Aktuálně se věnuji už opravdu jen běhu. Dříve jsem hrál i fotbal (od 6–30 let), ale vzhledem k zdravotním problémům opakovaná luxace pravého ramene jsem s tímto sportem skončil. Zaměřme se tedy na běh, jakých úspěchů jste v tomto sportu dosáhl?

Za svůj největší úspěch považuji to, že jsem mohl být na stupni vítězů (3. místo) v závodě Night Run Praha 5 km časem 18:59 kde mě např. porazil David Svoboda (olympijský vítěz v moderním pětiboji) při celkové účasti 782 si tohoto výsledku cením nejvíce. Dále si vážím doposud dvou uběhnutých maratonů v rámci projektu závodů série Runczech Wolkswagen maraton Praha 2016 a 2017 a několik uběhnutých půlmaratonů.

Dostat se do projektu Sportisimo Hvězdy 2016 a být rok jako elitní běžec s vybavením (boty, oblečení atd.), trenérem, startovným na závodech a veškerým servisem okolo. Účast v závodě Lidový běh Valtice-Praha 2016 v týmu známého běžeckého blogaře Edvarda Kožušníka.

Jaké máte další cíle?

Můj další cíl je neustále zlepšovat a zůstat zdravý. Pokud je člověk zdravý, má možnost se věnovat tomu, co ho baví, na sto procent.

Na co se připravujete v sezóně 2018?

Určitě se budu připravovat na můj třetí maraton (Runczech Wolkswagen maraton Praha 6. 5. 2018), kde bych rád pokořil hranici 3:30, v půlmaratonu bude pro mě vrchol sezóny Runczech Mattoni Ústí nad Labem 15. 9. 2018 a cílený čas 1:30 a na 10 km pokořit 40 minut v závodě, který ještě vyberu podle aktuální formy.

Jaké máte záliby kromě sportu?

Na ostatní záliby kromě běhu opravdu nemám čas. Veškerý volný čas věnuji běhu a jinak se snažím být s rodinou. Mám náročné zaměstnání, již 14. rokem pracuji jako příslušník Vězeňské služby, mám denní – noční směny, tak musí zbýt taky trochu času na odpočinek.

Pokud se věnujete běhu, nebo s touto disciplínou teprve začínáte, ať už běháte rekreačně nebo jako aktivní závodní běžci, nechejte se inspirovat zkušenostmi našeho ambasadora, Jiřího Hesse.

Trénink

Je bezesporu nejdůležitějším obdobím pro běžce. Co se v zimě podaří naběhat v tzv. objemové přípravě, jako když se na závodech najde. Každý osobně sám pozná, jestli mu vyhovuje trénink ve skupině nebo individuální. Stejně tak doba tréninku – zda vyběhnout brzo ráno, přes den nebo večer. Ranní běh se stane hybnou silou celého dne, dodá běžci dostatek energie, prokysličí tělo i mozek. Na začátku dne je vhodnější vyběhnout ve volnějším tempu. Pokud plánujeme náročnější trénink, pak je lepší jej naplánovat na odpoledne nebo večer, kdy je tělo zahřáté a svaly připravené na intenzivní zátěž. Měli bychom také dbát na dodržení tréninkového času.

Já svůj trénink přizpůsobuji zaměstnání a rodině. Běhám téměř výhradně sám, protože bydlím v malém městě a není tak velká možnost najít vhodného sparing partnera pro trénink. Po naběhaných 5000 km už jsem si zvykl a nevadí mi to.

Závody

Závody jsou především příležitostí k poměření výkonu s ostatními běžci. Hobby sportovci, mezi které se řadím i já, nejdou na závody s cílem vyhrát, ale nabrat nové zkušenosti, setkat se s kamarády běžci. Přesto se na menších závodech snažím umístit co nejvýše a občas se mi podaří nahlédnout do první desítky. Důležité je mít konkrétní cíle – osobní motivaci, která nás s každým závodem posune o kousek dál. Na začátku roku si vždy vyčlením ty závody, na kterých bych chtěl posunout osobní rekord. Ani v této sezóně to nebude jinak.

Pokud bych měl dát začínajícím závodníkům radu do závodu – nepřepalte začátek. Raději začít pomaleji, rozložit síly na celý závod, na konci se to dá dohnat. Tímto pravidlem se osobně řídím a funguje to.

Podmínky

Ať je jaro, léto, podzim nebo zima, plus třicet stupňů nebo mínus deset, na tom nezáleží. Jak se říká, pro běžce není žádné počasí překážkou. Vždy je důležité se vhodně obléknout. Moje osobní doporučení, které opravdu funguje. Oblečte se vždy tak, jako by bylo o deset stupňů více než ukazuje teploměr. Případný počáteční pocit chladu brzy zmizí, jakmile se tělo během zahřeje.

Strava a pitný režim

Strava a pitný režim jsou alfou a omegou pro kvalitní trénink. Já se snažím jíst hodně ovoce a zeleninu a stravu přizpůsobit tréninku. Mám výborné spalovaní, a tak nemusím vůbec řešit, co si mohu a nemohu dát. Neberu ani žádné doplňky stravy. Před tréninkem si dám akorát iontový nápoj ISOFRUIT, který mi vyhovuje a taky chutná. Samozřejmě před závody půlmaratonu nebo maratonu musím více hlídat, co jím, takže svíčková se šesti nebo kachnička se zelím zapitá dobrým pivem je až po závodě za odměnu!

Dostaň se do formy

Pohybová aktivita společně s vyváženou stravou jsou nedílnou součástí zdravého životního stylu. Rekreační sport a pohyb obecně je prevencí nadváhy a obezity, srdečně cévních onemocnění. Kromě vlivu na fyzické zdraví a tělesnou kondici ovlivňuje pohyb také psychické procesy jako jsou myšlení, vnímání, představy, pozornost, vůle a emoce.

Odhodlat se začít se sebou „něco dělat“ je často obtížné. A ještě náročnější bývá vydržet.

 • Připravte si plán sportování

Naplánujte si dílčí cíle, pevně stanovte své tréninky, kolikrát týdně, jak dlouhý trénink, jaká pohybová aktivita, jakého cíle chcete dosáhnout za jaké období. Cíle si stanovte raději menší, vyhnete se případnému neúspěchu, který by vás mohl odradit od dalšího sportování.

 • Zvolte vhodný sport

Sport vybírejte podle stanovených cílů, zda chcete zhubnout, nebo nabrat svalovou hmotu, zlepšit kondici a vytrvalost. Jednostranné sportovní zaměření není vhodné, i profesionální sportovci vedle své hlavní disciplíny provozují i doplňkové sporty. Ještě jedno kritérium: sport vás musí bavit!

 • Aktivitu navyšujte pozvolna

Pokud jste se aktivně sportu nevěnovali, nebo jste měli delší pauzu, nesnažte se hned od začátku podávat ty nejlepší výkony. Dopracujte se k nim postupně, navyšováním zátěže a cílů. V opačném případě byste se mohli zranit a odradit se od dalšího sportování.

 • Najděte si sparing partnera

Každého někdy přepadne lenost, ztratí motivaci jít si zaběhat nebo vyrazit na kolo. Sportujte raději ve dvou. Se sparing partnerem se budete domlouvat na konkrétních termínech, cílech a sportovních plánech, vzájemně se budete podporovat ve výkonu.

 • Stále nová motivace

Sportování otevírá stále nové obzory. Poznáváte nové lidi a také možnosti svého těla. V rámci motivace zkoušejte dosud nepoznané sporty. Nenechte se odradit začátečnickými chybami. Aby měl sport nějaký efekt, měl by být pravidelný a dlouhodobý. A právě s tím může pomoci motivace.

Tréninky pro budování kondice

Ať už se budete věnovat jakékoli sportovní disciplíně, měli byste si současně budovat všeobecnou kondici. Pomůže vám pak podávat lepší výkony, tělo bude připraveno na zátěž. Podle intenzity můžete volit jeden z následujících aktivních tréninků.

 • Funkční trénink

Jde o soubor cvičení, které přirozeným způsobem zapojují co nejvíce svalových skupin najednou a to tak, aby maximálně odpovídaly potřebám daného jedince – tedy aby se opravdu jednalo o „funkční trénink.“ Funkční trénink se skládá z desítek odlišných cvičebních systémů a s použitím desítek odlišných náčiní a pomůcek. Pro funkční trénink platí, že má naše tělo připravit na provozování jak určitého sportu, tak i na jakoukoli jinou zátěž.

 • Kruhový trénink

Představuje vysoce intenzivní intervalové cvičení, při kterém na 10–15 stanovištích procvičíte celé tělo. Základní interval je 30 sekund, po kterých následuje krátká pauza na přesun na další stanoviště. Cviky na stanovištích jsou voleny tak, aby se po sobě vždy procvičovala jiná partie. Tělo pracuje ve vysokých tepových frekvencích, tak buduje fyzickou kondici zdaleka nejrychleji.

 • HIIT

Vysoce intenzivní intervalový trénink je postaven na střídání maximální a nízké intenzity, celkem je strukturován na 15 – 30 minut. Nejedná se o aktivitu, která by se měla provozovat každý den po delší dobu. HIIT může zkusit každý, ale většinou u něj vydrží jen pokročilejší a zdatnější sportovci. Nízká a vysoká intenzita by se měla vyskytovat v poměru 1:1 (začátečníci začínají 1:2), počet intervalů je obvykle 7 až 10. HIIT můžete provozovat téměř kdekoliv a s jakýmkoliv vybavením – tj. dá se jej provést během, na cyklotrenažéru, veslovacím trenažéru, orbitreku, se švihadlem.

Pitný režim, základ sportovního výkonu

Pro aktivní sportovce je základním stavebním kamenem pitný režim. Výkon závisí nejen na tréninku, ale také na dostatečném zásobování organismu vhodnými tekutinami. Nedostatek tekutin v těle se projevuje předčasnou únavou, ochlazením těla, zpomalením regenerace organismu či dokonce svalovými křečemi, což zásadně snižuje podávaný výkon.

Vedle příznaků nedostatku tekutin je pro sportovce nebezpečný fakt, že tělo začne ztrácet vodu ještě před tím, než se dostaví pocit žízně. Při intenzivním sportování vypotíme i několik litrů za hodinu, například během maratonu tělo ztratí 4 litry tekutin, během několikahodinové jízdy na kole až 10 litrů. S tím musí sportovec počítat a svůj organismus na tak velké ztráty připravit.

Při běžném pohybu nahradí ztráty důležitých látek i tekutin kvalitní pramenitá voda, která je tělu nejpřirozenější. Zatímco běžně stačí přijmout 2 – 3 litry tekutin denně, v den, kdy člověk sportuje, by měl vypít přibližně 1 – 2 litry navíc. V případě intenzivního či vytrvalostního tréninku je vhodné sáhnout po iontovém nápoji, který je vhodným doplňkem pitného režimu sportovce. Iontové nápoje přispívají k udržení výkonnosti a zvyšují vstřebávání vody během výkonu. Dodají tak organismu tekutiny, energii a správnou kombinaci minerálních látek a vitamínů.

Isofruit se řadí do skupiny izotonických nápojů. Je k dostání ve formě šumivých tablet rozpustných ve vodě, nebo hotového nápoje ve dvou příchutích, Grapefruit nebo Pomeranč/citron.

Jumping – celosvětový fenomén

Cvičení na trampolínkách je dnes rozšířené po celém světě. Jumping však vymysleli čeští sportovci Jana Svobodová a Tomáš Buriánek. Při jeho vzniku vycházeli z vlastních zkušeností se sportem. Hlavním kritériem byla zábava a možnost pořádně se zapotit. Hledali program, který posílí celé tělo a zvládnou ho všichni.

Jana Kabešová Svobodová, instruktorka a zakladatelka Jumpingu, se stala ambasadorkou značky Isofruit pro rok 2018. V krátkém rozhovoru nám prozradila něco o sobě a fitness cvičení na trampolínkách.

Co považujete za své největší úspěchy?

Pokud jde o pracovní úspěch, tak rozhodně Jumping, že jsme ho v roce 2001 vymysleli a dotáhli do dnešní podoby.

Co vás motivuje se posouvat dál?

Asi právě ten úspěch. Že vím, že má práce má smysl. Jumping změnil život mnoha lidem.

Jaké máte koníčky kromě sportu?

V současné době můj volný čas vyplňuje můj téměř dvouletý klouček Dominik. S ním a se svým psem Vojtou se snažím trávit každou volnou chvíli. A když si chci odpočinout i od nich, ráda se bavím. Jsem pro cokoli. Dobré jídlo, dobré víno, film…

Vaše motto?

Každý den jiné :-). Ne, to je legrace. V podstatě žádné motto nemám. Mé motto je můj život a to, že můžu dělat, co mě baví.

Vraťme se k Jumpingu, můžete nám přiblížit, kde a jak vlastně vznikl?

V roce 2001 v jihočeském městě Tábor, odkud pocházím. Jak? Úplně jednoduše a prostě, bez jakýchkoli business myšlenek a plánů. Mně bylo tehdy 17 let a chodila jsem na střední školu. Jako brigádu jsem měla práci ve fitness centru za barem a pak k tomu přibylo i předcvičování tehdy populárního aerobiku. Jenže to mě nebavilo. Nikdy mě nebavilo chodit s davem a dělat něco, protože to dělají ostatní. Přemýšleli jsme s Tomášem (Tomáš Buriánek, spoluzakladatel), co dělat. Chci cvičit. Chci vést lidi. Ale nechci aerobik. Jelikož ten dav, který běží doleva a na povel zase doprava, to mě prostě nedělalo šťastnou.

Jednou za námi s Tomem přišla naše společná známá s malou, asi metrovou, vrzavou, pružinovou trampolínou. Měla prosbu. Zdali jí na té trampolíně nevymyslíme nějaký kondiční trénink. No. A je to. Byla to láska na první pohled. Doma jsme postavili trampolínu vedle žebřin. Taková náhrada. Takže jsem hopsala a přidržovala se těch žebřin. Tak vznikla první myšlenka trampolíny s opěrnými madly. No, a dnešní Jumping už znáte. Byla to šíleně dlouhá a náročná cesta, ale stálo to za to.

Jaké byly začátky tohoto sportu?

Těžké. To se dá očekávat. Je vám 17, Tomášovi 21 a děláte to proto, že chcete udělat lidi šťastnými. Přinést jim sport, který tu nikde nebyl. Ani ve světě. Lidi nám dost často házeli klacky pod nohy. Nevěřili nám. Nejednou jsme byli na pokraji svých sil a několik let i úplně bez peněz. Jelikož jsme všechen čas, energii i úsilí věnovali Jumpingu. Zároveň jsme oba během intenzivní práce na Jumpingu studovali FTVS na Karlově Univerzitě v Praze, kterou jsme následně úspěšně dokončili. Jumping se stal celosvětovým fenoménem. Jak se to podařilo? Upřímně se domnívám, že tím, jak jsme si to vydřeli a celou tu dobu Jumping milujeme. A když něco opravdu milujete, tak do toho dáte všechno. Všechny emoce, lásku, čas…

Jaká je vize Jumpingu do budoucna?

Chceme se udržet ve světové špičce fitness. Je skvělé, když na světových pódiích střídáte ty největší hvězdy ze světa fitness. Na World Fitness dnu ve Frankfurtu jsme letos měli 600 trampolín!!! A bylo to málo! Tak pokud se nám to opět podaří i příští rok, tak budu šťastná. A já si myslím, že se to podaří, jelikož náš plán je přivézt do Frankfurtu TISÍC trampolín!

Pro ty, kteří ještě neměli možnost Jumping vyzkoušet. Prozradíte nám, jak vypadá lekce?

Jumping lekce trvá většinou 50–60 minut. Je vedená vyškoleným instruktorem, který absolvoval “JUMPING BASIC TRÉNINK” pod vedením námi školených Master trenérů. Školení probíhají každý víkend po celém světě. Klasická lekce začíná rozehřátím, kdy tělo připravíme na zátěž. V průběhu celé lekce se střídají rychlé a pomalé poskoky, sprinty, ale i balanční cvičení, které je důležité pro zpevnění středu těla, tzv. “core trénink”. Díky měkkým dopadům na výplet trampolíny nejsou zatěžovány klouby a je posilováno pánevní dno. Což ocení nejedna žena. Závěr lekce je věnován protažení, kterému ve většině předchází posilování problematických partií, zejména bříška a hýždí.

Pravidelně pořádáte akce zvané Big Jumping Party. Přibližte nám, jak taková fitness párty vypadá.

Jelikož Jumping vznikl v České republice, dáváme si záležet, abychom právě “doma” dělali pro naše klienty maximum. Již tradičně pořádáme 2× ročně “Big Jumping Party”. Je to akce, kde je na jednom místě minimálně 250 trampolín, skvěle sestavené týmy a 4 hodiny se jedou neskutečné pecky. Tyto akce jsou obvykle vyprodané do 5 minut! Což je opravdu neskutečné. Tyto párty si neskutečně užívám, potkávám se s příznivci mého milované Jumpingu, prodává se Jumping oblečení, po párty se jde do baru na vínečko. No úžasné.

Na co se mohou těšit příznivci Jumpingu ještě letos a pak v příštím roce?

Tak na již zmiňované Big Jumping Party. Na podzim v Pardubicích, na jaře v rámci Pražského maratonu v Praze. Již poosmé se účastníme nejznámějšího veletrhu Fibo v Kolíně v Německu, kde celý náš Master tým prezentuje to nejlepší z Jumpingu. Opět se v červenci chystáme do Frankfurtu na World Fitness Day, kam, jak jsem zmiňovala výše, plánujeme dovézt téměř 1000 trampolín! Navíc svojí účastí podpoříme Big Jumping party ve světě. Například v říjnu v jižní Koreji, kam jezdíme pravidelně již 3 roky, nebo se chystáme do Singapuru. Stejně tak naši Master trenéři podporují Big Jumping Party ve Švédsku, Dánsku a jiných státech.

Co stojí za zmínku, je Jumping meeting v Lipně nad Vltavou, který pořádáme pro nadšence, instruktory, ale i distributory Jumpingu. Tato akce je opravdu našlapaná tím nejlepším, co máme. Účastníky čekají hned 3 lekce Master Class s námi a s Master trenéry. Plus 8 hodin workshopů. Večer pak soutěže, párty a vínečko. Bude to moc fajn! Na tuto akci přiletí instruktoři z celého světa. Těšit se můžeme na Korejce, Singapurce, Dánky, Švédky, Španěle, Italy, Němce… No budete to našlapané, tak nás sledujte na Instagramu.

Ať už se chystáte připojit k rodině instruktorů JumpingFitness, nebo si jít zaskákat na trampolínkách, vždy je nutná dostatečná hydratace organismu. Ideální volbou pro doplnění tekutin i energie je izotonický nápoj Isofruit.

Isofruit – partner Jumping Fitness

Dostupnost

Produkty ISOFRUIT (izotonické nápoje a šumivé tablety – doplněk stravy) jsou běžně k dostání u našich partnerů:

Kontakt

Výrobce a distributor:

Ed. Haas CZ s.r.o.
IČ: 44961812
Zapsaná v obchodním
rejstříku vedeném Krajským
soudem v Brně, oddíl C,
vložka 3976

Sídlo společnosti:

Příkop 843/4
Zábrdovice
602 00 Brno

korespondenční adresa: 
696 14 Čejč 30